Når du har søgt ind på design og business skal du aflevere en optagelsesprøve. Optagelsesprøven varierer fra specialeretning til specialeretning. Du skal aflevere optagelsesprøven for det speciale, som du ønsker at søge ind på. Sammen med optagelsesprøven skal du også aflevere dit CV samt dit adgangsgivende eksamensbevis - eller karakterudskrift fra din igangværende uddannelse.
Optagelsesprøven mv. skal afleveres online gennem WISEflow, som er et digitalt system til aflevering af opgaver.
Hvis du ønsker at aflevere en optagelsesprøve til mere end ét speciale, skal du skrive på omslaget i WISEflow, hvilket speciale der er din 1. prioritet og/eller 2. prioritet.
Under "vigtige datoer" på siden her, kan du se, hvornår du får information om og adgang til optagelsesprøven, samt hvornår den skal afleveres. Datoerne bliver opdateret hvert år i januar.
Sådan foregår udvælgelsen
- Hvis din opgave kvalificerer dig, kan du blive optaget uden samtale.
- Har din opgave potentiale, men vi har brug for yderligere afklaring, vil du blive indkaldt til en personlig samtale*.
- Hvis din opgave ikke kvalificerer dig til optagelse, vil du modtage et afslag.
*Eventuel optagelsessamtale
Hvis din opgave har potentiale, men vi har brug for yderligere afklaring, inviterer vi dig til en optagelsessamtale med én af vores lektorer. Her får du mulighed for at give en kort præsentation af din optagelsesprøve og evt. fysiske produkter, som du har udarbejdet. Desuden kommer samtalen også til at handle om din motivation og overvejelser omkring at søge optagelse på design og business. Optagelsessamtalerne foregår i hhv. Aarhus og Herning.