Som deltager på dette kursus får du viden om og redskaber til at tilrettelægge en undervisning, der stilladserer de flersprogede elevers læring og tilegnelse af både fagets indhold og det dertilhørende faglige sprog.
Du får ideer til, hvordan du kan planlægge og afvikle en undervisning bygget op om sproglige aktiviteter, der giver eleverne rige muligheder for at træne det nye sprog – med afsæt i de sproglige kompetencer, eleven allerede har.
Du kan få tilskud
Vi vil opfordre dig til, at du tilmelder dig kurset med det samme, selvom du først kan søge tilskud pr. 1. april - der er nemlig et begrænset antal pladser. Tilskuddet dækker op til 80% af udgifterne til kursusgebyr, vikardækning, transport, ophold og materialer. Det resterende beløb skal dækkes af din arbejdsplads.
Du har mulighed for at søge tilskuddet, hvis du er ansat på overenskomst mellem KL og Lærernes Centralorganisation (Danmarks Lærerforening og Uddannelsesforbundet). Læs mere om, hvordan du søger tilskuddet.